ناصر جبرائیل اوغلی naser jebraeil oghli

حمل ونقل - بازرگانی - اقتصاد - بازاریابی - مطالب آزاد

مشکلات و تنگناهای بخش حمل ونقل و گردشگری
نویسنده : ناصر - ساعت ۱:۱٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٩/٢٥
 

مشکلات و تنگناهای بخش حمل ونقل و گردشگری استان

استان ایلام به صورت یک تحدب نسبت به پهنه اصلی سرزمین مادر و یک فرورفتگی در خاک کشور عراق واقع شده است. تحدب خاک ایلام نسبت به پهنه اصلی سرزمین و کوهستانی بودن آن، علت اصلی حاشیه ای شدن استان است. در مقابل اهمیت استراتژیکی این منطقه و مجاورت با کشور عراق، ضرورت گسترش شبکه راه های شعاعی از مرکز به سمت مرزهای غربی کشور را ایجاب می کند.

استان ایلام به دلایلی چند از توسعه بدور بوده است که عبارتند از :

- صعب العبور بودن

- دوری از مرکز

- مرزی بودن

ایلام در منطقه ای خطی و یکراهی قرار دارد زیرا در منتهی الیه غرب کشور که کوهستانهای زاگرس آنرا از مرکز ایران جدا کرده به آن موقعیتی ایزوله و منزوی داده است. این منطقه بیش از آنکه با فلات ایران ارتباط داشته باشد با جلگه میان رودان ارتباط دارد. دوری از مرکز و مرزی بودن استان نیز از دیگر عوامل مهم توسعه نیافتگی استان بوده است و وقوع 8 سال جنگ در منطقه نیز مزید بر علت بوده است.

از طرف دیگر اغلب راههای حمل ونقل استان جوابگوی وضع موجود نیست و اکثر آنها به شیوه افقی و در طول طراحی شده اند و این امر باعث قطع ارتباط شهرهای استان با یکدیگر شده است. حال در چنین وضعیتی آگاهی یافتن از رویکردهای توسعه استان به منظور رفع موانع ضروری می نماید.

بالا بودن رقم تراکم راه های ارتباطی استان نمی تواند به منزله بهبود شبکه ارتباطی استان تلقی شود چرا که کیفیت نامطلوب این شبکه ها از یک سو و گسترش طولی آن از سوی دیگر سبب پدید آمدن مشکلات در زمینه امکانات ارتباطی استان شده است. عدم توسعه اقتصادی و استقرار یافتن رشته کوه صعب العبور کبیر کوه در طول شمالی و جنوبی استان سبب شده است که استان ایلام به دو نیمه شرقی و غربی با ارتباط نامناسب تقسیم شود.

هرچند که استان ایلام در مجاورت کشور عراق قرار گرفته و حدود 425 کیلومتر مرز مشترک با این کشور دارد، اما به علت بروز جنگ، فرصت های توسعه راه های ارتباطی استان فراهم نگردیده بود، که خود یکی از دلایل توسعه نیافتگی استان نیز بود.

عدم شناسایی پتانسیل های بخش توریسم استان برای مسافران از علل انتخاب نشدن این جاذبه های از سوی گردشگران برون استان است.

معمولاً استان های مرزی، در صورت وجود کشورهای باثبات در آن سوی مرز، سریعاً در زمینه توسعه راه ها و ارتباطات توسعه می یابند تا بدین روش، به گسترش مبادلات تجاری و اقتصادی و توریستی با کشور همسایه از طریق زمینی اقدام نمایند علاوه بر آن سبب توسعه مراودات فرهنگی - اجتماعی می شود، که این امر در استان با توجه به قابلیت های آن در نظر گرفته نشده است.

عدم وجود ناوگان حمل و نقل پیشرفته و نبود شبکه ریلی با توجه به اهمیت آن، از دیگر علل عدم مسافرت توریست ها به استان است.

عواملی چون اعمال کنترل برقیمت ها، ضعف سازمان های مسئول در نظارت بر اجرای قوانین ومقررات، و وجود تعداد زیادی قوانین ومقررات، شاید از جملة مهمترین عواملی هستند که سرمایه گذاران را از مشارکت وحضور در زیربخش حمل ونقل گردشگری باز می دارد.

قابلیت ها و توانمندی های استان چنانچه باید و شاید برای سرمایه گذاران و صاحبان کالا و متصدیان در امر حمل ونقل شناخته شده نیست.

 

از مهمترین محدودیت های بخش گردشگری استان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

- عدم وجود فرهنگ گردشگری

- عدم همکاری سازمانهایی که به نحوی از انحاء در بهبود وضع جهانگردی مؤثرند.

- عدم تامین اعتبارات کافی برای شناسائی استان از طریق تبلیغات

- کمبود امکانات رفاهی، تجهیزات و خدمات جهانگردی دارای استاندارد قابل قبول، درکنار جاذبه و آثار تاریخی استان

- کمبود امکانات اقامتی و استراحتگاهی مجهز

- ضعف سیستمهای ارتباطی و حمل و نقل استان

- عدم استفاده از متدها ، روشها، الگوها و سیستمهای نوین جذب جهانگردی

 

نگارنده:زکیه کرمی

کارشناس ارشد برنامه ریزی توریسم