ناصر جبرائیل اوغلی naser jebraeil oghli

حمل ونقل - بازرگانی - اقتصاد - بازاریابی - مطالب آزاد

رد پای آب ( water footprint )
نویسنده : ناصر - ساعت ٤:٤۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٤/٩
 

مهم مهم مهم مهم مهم مهم مهم مهم مهم مهم مهم مهم مهم مهم مهم مهم مهم

ردپای آب و آب مجازی

ردپای آب در مصارف شخصی، تجاری و ملی به صورت حجم کل آب شیرین مصرف شده توسط آنها است. ردپای آب معمولا به صورت حجم آب مصرفی در سال بیان می شود.

از آنجایی که تمام کالاهایی که در یک کشور استفاده می شوند حتما در همان کشور نیز ساخته نشده اند، ردپای آب شامل دو قسمت می شود: استفاده از منابع آب محلی و استفاده از منابع آبی خارجی. ردپای آب شامل آبهای سطحی و زیرزمینی و همچنین استفاده از خاک (در محصولات کشاورزی) می شود.

آب مجازی، آبی است که در ساخت کالاها استفاده شده است. ساخت کالاها و ارائه خدمات نیاز به آب دارد: آبی که برای ساخت و تهیه محصولات کشاورزی و صنعتی به کار می رود، آب مجازی آن محصول نامیده می شود.

حجم جهانی آب مجازی مبادله شده توسط کالاها در معاملات بین المللی، 1600 کیلومتر مکعب در سال است که از این مقدار حدود 80 درصد به محصولات کشاورزی و بقیه به محصولات صنعتی مربوط می شود.


تولید 1 کیلوگرم:
برنج به 3000 لیتر آب
ذرت به 900 لیتر آب
گندم به 1350 لیتر آب
گوشت به 16000 لیتر آب
نیاز دارد


برای تهیه یک فنجان قهوه 140 لیتر و برای یک لیتر شیر 1000 لیتر آب نیاز است.

از نظر جهانی، اگر محصولات کشاورزی از مناطق پر آب تر به مناطق کم آب تر صادر شوند، در مصرف آب صرفه جویی می شود. در حال حاضر اگر کشورهای وارد کننده تمام محصولات کشاورزی وارداتی خود را با استفاده از منابع محلی تولید کنند، در حدود 1600 کیلومتر مکعب آب در سال نیاز خواهند داشت، در حالی که برای تولید این محصولات در کشورهای صادر کننده فقط 1200 کیلومتر مکعب آب استفاده می شود و به این ترتیب 400 میلیارد متر مکعب در سال در منابع آب جهانی صرفه جویی می شود.

مصرف آب مجازی هر نفر بستگی به نوع رژیم غذایی وی دارد و از 1 متر مکعب در روز (مقدار لازم برای زنده ماندن) تا 2.6 متر مکعب در روز برای گیاه خواران و بالای 5 متر مکعب برای یک رژیم گوشتی متفاوت است.

فقط در حدود 7 درصد از ردپای آب چینی ها که چیزی در حدود 700 متر مکعب برای هر نفر در سال است، به بیرون از چین می رسد. در حالی که 65 درصد از ردپای آب ژاپن که 1150 متر مکعب برای هر نفر در سال است، به بیرون از مرزهای ژاپن می رسد.

ردپای آب ایالات متحده به طور متوسط برای هر نفر در سال 2480 متر مکعب است در حالی که ردپای آب جهانی به طور متوسط 1240 متر مکعب برای هر نفر در سال است.

این اطلاعات از دومین گزارش پیشرفت جهانی آب سازمان ملل با عنوان "آب، یک مسئولیت مشترک" استخراج شده است.

منبع :http://waternews.ir/tips/?TID=4