ناصر جبرائیل اوغلی naser jebraeil oghli

حمل ونقل - بازرگانی - اقتصاد - بازاریابی - مطالب آزاد

بازی بزرگ ، بازیگران بزرگ ( قسمت دوم )
نویسنده : ناصر - ساعت ۱٢:٢٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۸/٦
 

بی شک استیلای سیصد ساله انگلستان بر دنیای تجارت صرفا به کمک نیروهای قهریه ، قوای نظامی و فناوری های پیشرفته تر میسر نبود . به شهادت تاریخ طی قرون متمادی همه قدرت های بزرگ جهانی فراتر از حکومت بر مرزها اندیشه حکومت بر بازارها را نیز دنبال می کرده اند . اما نقطه تمایز عصر جدید با دوران کهن حضور بازیگرانی فراملی و فرابخشی است . رقابت پذیری ، تجارت و انحصار در دوران ما جنبه های گوناگون از مولفه قدرت اقتصادی است و مدیریت این مولفه در جهانی که هر روز با کسترش تقسیم کارو نوآوری های جدید پیچیده تر می شود ، کاری بس دشوار و بغرنج است . پیش از آن که آدام اسمیت در کتاب مشهور خود ثروت ملل ، تقسیم کاربین کشورها را مطرح کند ، چنین تقسیم کاری در ساختار اولین کمپانی هولدینگ جهان پیش بینی شده بود . از زمان ثبت اولین هولدینگ تاریخ در 31 دسامبر سال 1600 میلادی در لندن که با به امروز که هولدینگ های عظیمی چون برکشایر هاتاوی ، تاتاگروپ ، میستویی ، یاماها ، موتورولا و ده ها هولدینگ و مجموعه چند بخشی ( Conglomerate ) دیگر که حجم عظیمی از تولید و تجارت را در اختیار دارند ، تقسیم کار همچنان یکی از اصول اساس و خدشه ناپذیری است که در مدیریت بنگاه های بزرگ رعایت میشود . فراتر از ایده تقسیم کار که مزیت بزرگ شرکتهای هولدینگ و چند بخشی محسوب میشود ساختار چند پارچه هولدینگ ها به انها کمک می کند که در حوزه ها و صنایع مختلف فعالیت نمایند .

امروز بسیاری از هولدینگ ها و شرکت های چند بخشی در صنایع مختلف مالی ، صنعتی و سرگرمی حضور دارند با نگاهی به آمارو ارقام مربوط به حجم فعالیتهای این شرکت ها می توان دریافت که تا چه حجم عظیمی از تولیدات و صنایع جهانی در اختیار این بنگاه های بزرگ است .

هولدینگها بنگاه هایی هستند که با هدف اعمال مدیریت بر سهام و دارایی های شرکت های زیر مجموعه تشکیل میشوند . برخی از هولدینگها فراتر از اعمال مدیریت بر سهام و دارایی های شرکتها گام برداشته و به مجموعه های عظیم صنعتی و چند بخشی مبدل میشوند به نحوی که در نهایت در عرصه رقابت در بازار ، انحصار در برخی از حوزه ها و صنایع را در اختیار میگریند . هولدینگهای بزرگ صنعتی که بوئینگ ، جنرال الکتریک ، آلستوم ، فیات ، تویوتا ، ال جی گروپ LG ، سامسونگ ، میستوبیشی ، تاتاگروپ و زیمنس از ان جمله اند ، شرکتهایی هستند که مجموعه عظیمی از چرخه های تولید مصنوعات متنوع ، خدمات مالی و سرگرمی را کنترل می کنند . ادامه دارد ...